Blog

Červená řepa ze zahrady

Červená řepa...

Během jara a léta jsem dostávala pár dotazů k jejímu pěstování. Zda je ze semínek nebo sazenic, kde jsem je koupila, co za hlínu je třeba, zálivka apod.

Když se ohlédnu na začátek, tedy do jarních dní - a mé rozhodnutí - mít ve vyvýšených záhonech červenou řepu - vůbec jsem nepředpokládala, že dojdu až do finále a něco sklidím:)

Můj hlavní záměr byl: mít pestrou, hezkou zahrádku, plnou barev a různorodosti.

S velkým vybíráním a studiem nad danou odrůdou řepy jsem si taky hlavu nelámala. V Hornbachu, kam mimochodem chodím moc ráda, mi v březnu skočily do nákupním košíku semínka červené řepy a já si řekla, že je prostě jen "zkusím".

Naše vyvýšené záhony byly letos nově připravené, dostaly vše, co je třeba a asi právě tomu přikládám celou zásluhu, že vše vyrostlo, kvetlo a bujelo jak divé. Pro půdu jsme dodrželi doporučené střídání kompostu, uleželého hnoje a hlíny.

Semínka řepy jsem vysela opravdu až koncem dubna, když už to venku vypadalo slibně. Krásně po zasetí vzešla, troufnu si říct, že snad úplně všechna. Ano a vím, jsem si plně vědomá a rozumím tomu, že je nutné rostlinky následně protrhat, tak, aby měly bulvy dostatek místa. Jenže když mně je těch malých baby rostlinek tolik líto... a tak jsem jednocení udělala opravdu jen minimálně.  Žila jsem s tím, že čerpat z řepy budeme pouze listy do salátů, které jsou mimochodem naprosto vynikající. S tím, že se něco pod zemí tvoří, jsem vůbec nepočítala....

Zálivku dostala řepa tak, jak všichni její sousedi. Letos jí dělala společnost pažitka, mrkev a tymián, na vedlejším záhonu tvořila pár s růžičkovou kapustou. Tedy nijak zvlášť jsem jí pozornost nevěnovala, ale ani ji s vodou nezanedbávala..

No a máme tady říjen, kdy postranní listy červené řepy viditelně ukazují svojí povadlou, zhnědlou barvou, že přišel čas...A sklizeň je plná nádherných, rudých plodů.... K neuvěření...

Řepu doma milujeme na všechny způsoby. Ten nejvíce oblíbený způsob je ale tento:

Celé bulvy řepy uvařím se slupkou doměkka. Když je ještě vlažná, oloupu ji. Následně nastrouhám na jemném struhadle a podle chuti doladím octem, solí a cukrem. Nakonec vmíchám nastrouhaný křen. Uzavřu do skleniček a uložím v lednici. Je to skvělá, zdravá a osvěžující příloha - snad ke všemu:)

A příští rok? - jdu do ní zase:) Pojďte se mnou:)

V podzimní náladě ...

Na letošní podzim a jeho dekorace jsem se těšila obzvlášť. Těch dní "up&down" díky situaci s pandemií je už tolik, že to prostě i na mě někdy padá...A tak se snažím nacházet radost právě v  maličkostech, které umí dodat energii, potěšení a radost...

To podzimní teplo je přes den najednou úplně jiné, navečer už pořádná zima a přesto je podzim mým favoritem. V zahradě už to neběží tak hektickým tempem jako ještě nedávno, všechno se tak nějak zklidňuje a mezi moje ideální dny patří vzít čtyřnohého parťáka, vyrazit ven do přírody a přitom načerpat tu sílu z barev, pestrosti, co paleta podzimu nabízí ...

Trendy letošního podzimu jsou hnědá/přímo rezavá a věřte nebo ne, modrá... Na tu druhou variantu jsem si netroufla, ale teď, když jsem viděla, jak opravdu dokáže ta sametově borůvková barva zavládnout doma, vytvořit útulný a teplý look, příští rok do ní asi půjdu:)

V OrchardHouse letos najdou hosté tedy tu první, dominantní barvu. Hnědou - rezavou:) Vyrobila jsem několik cedulí a cedulek, které s typickými podzimními popisky do farmhouse stylu prostě patří. Moje milované jeřabiny však stále dál zůstávají... Pár dýní, vřesu, začínajícího šípku a pro okázalost větvička eukalyptu - a podzimní nálada je tady... 

We will never forget

A nebyl by náš příběh o rekonstrukci OrchardHouse úplný, kdybych nezmínila to podstatné, na čem naše story stojí. To, díky čemuž vše vzniklo. To, z čeho do dnešního dne čerpáme inspiraci, energii a vášeň pro bydlení.

A KDY JINDY, NEŽ NE DNES....

Ano, je to Amerika...

Poprvé jsem odletěla za oceán v 19-ti. Bylo to tenkrát pracovně, doprovázela jsem jeden pár lidí, který potřeboval mít sebou anglicky mluvící "holku", která po pravdě ale anglicky vůbec super nemluvila - prostě se jen nebála:) Podruhé, to už mi bylo o 2 roky víc a můj pobyt se protáhl na pár let.. Byla jsem tou dobou zklamaná, že ze mě učitelka prostě nebude, na VŠ jsem se nedostala, tady mě nic nedrželo, tak jsem zvolila krok do neznáma. Dodnes jsem za toto rozhodnutí sama sobě vděčná.

Kromě toho, že jsem tam poznala chlapa, který mi byl oporou, táhlem a útěchou v dnech nelehkých - a dodnes naši káru táhneme spolu:) - našla jsem v Americe obrovskou inspiraci, jak žít....

   Ve dnech jsem chodila do školy, abych moji angličtinu pilovala a ladila, po nocích jsme dřeli. Ale když je člověku něco přes dvacet, vůbec si to nepřipouští, vše bere s nadhledem, úsměvem a nějak je to prostě všechno lehčí. Dnes nad sebou někdy kroutím hlavou, jak jsme to všechno vůbec zvládli:)

Když začínáte asi kdekoliv v cizině, nikoho moc nezajímá, jakou školu máte v rodné zemi za sebou, zda jste měli v úmyslu dělat úplně něco jiného, než leštit po nocích umyvadla, zrcadla a mopovat hektary podlah. Věřte nebo ne, tohle se mě ale nikdy nedotýkalo... Naopak, byla jsem Americe vděčná, že mi dala příležitost práci mít. Možnost zapojit se mezi klasický americký proud a zažít věci, na které nikdy nezapomenu. Samotné uklízení nebo práce servírky mi dalo pocit pokory a nikdy bych se nemohla na profesi pro někoho obyčejnou - dívat ze shora.

Je jasný, že všude je něco, není celá Amerika jen ideální zemí, kde jde vše optimální a bez chyb. Asi to bude ale opravdu tím věkem, ale já v té době viděla jen to hezký. Viděla jsem lidi, kteří se o nás zajímali, chtěli nás podpořit a nikdy a za žádných okolností nedali pocítit něco, jako je méněcennost či nevýhoda, že jsme cizinci. Viděla jsem nekonečný příval inspirace, pro jakoukoliv oblast, která vás baví. Viděla jsem to, že pokud tam člověk žije, dodržuje pravidla a chová se tak jak má, je mu celá zem absolutně nakloněná a má opravdu šanci, zažít si svůj americký sen... Viděla jsem ale taky, že stačí jen malé zaškobrtnutí - a Váš sen je v tu ránu pryč a vy sedíte s rukama v klíně a nemáte během chvíle vůbec nic. ...

Přesto všechno - jsem Americe nesmírně vděčná, zavázaná... Proto i v mých postech často vidíte povzdechy a díky k této zemi... Proto se za oceán každoročně vracíme... a proto já sama jsem přesvědčená, že bez Ameriky by naše realizace OrchardHouse Farmhouse nikdy nevznikla.

We will never forget....

Dýně ze starého svetru

Early fall decoration - podzimní dekorace s předčasem:) asi tak bych nazvala moje zářijové tvoření...

Vytváření nových projektů musí hlavně bavit. Chuť a čas jdou k tomu všemu ruku v ruce:) Ráda si tedy připravuju některé věci s předstihem, tak, aby když přijde ten pravý čas, měla vše hotové a mohlo dojít k tomu úúúúžasnému momentu, kdy se Vaše svěží letní bydlení promění na tolik hřejivý, podzimní domov, plný teplých barev a vůní... 

Naše dýně si v tyto dny poklidně dozrávají v zahradě a čekají na svůj slavnostní den, kdy je půjdu ustřihnout, obdivovat jejich barvy a tvary a vyzdobit s nimi celý dům...

Určitě jste ale i Vy zahlédli na internetu tyto krásné pletené dýně... Já po nich pokukovala už loni a až letos jsem dostala odvahu se do nich pustit. A řeknu Vám - že tohle zvládne opravdu každý:)

Jehla a já jsme se v životě vůbec nepotkaly:) Takže ten, kdo by mi tady vysvětloval, že tohle díky šití nezvládne - tak u mě neobstojí. Jde opravdu o totálně jednoduchou, rychlou a musím říct že i uklidňující činnost, kdy se Vám během chvíle úroda dýní na stole zvětšuje a zvětšuje a Vy máte stále větší chuť je vyrábět dál.

Na výrobu potřebujete pouze starý svetr, z kterého jednoduše ustřihnete rukávy. Jeden rukáv Vám zajistí hned 2 dýně:) Pak vatelín, nebo úplně obyčejnou výplň na polštářky, kterou koupíte jen za pár drobných v každé galanterii. Pár fazolí, co Vám dno dýně pěkně vyváží a bude více stabilní. Provázek a tavící pistoli. A dýňové tvoření může začít:)

Postup krok za krokem ani popisovat nebudu, rovnou přidávám odkaz na YouTube, podle kterého jsem dýně dělala já. https://youtu.be/eMmpf2L4gsA  Je jasný, rychlý a pochopitelný. A hlavně, podle toho se Vám dýně určitě povedou:) Takže pokud jsem Vás nalákala, jsem ráda, že v tom letos nebudu sama a určitě mi pošlete pak i Vaše fotky, jak u Vás staré svetry dopadly a hlavně, jak to u Vás těm Vašim dýním sluší:)

Med a skořice množení pokojovek nastartují

Krásný, i když hodně deštivý pátek od nás, z OrchardHouse:)

O tom, že pokojové rostliny jsou teď trendy a přišla jsem jim na chuť i já, jsem už psala. A o tom, že si je hrozně ráda sama množím, do mé tzv. zásoby pro horší časy, už víte také:)

Dnes bych se s Vámi ale ráda podělila o tip, který se mi opravdu u množení pokojovek osvědčil a Vám, kteří jste posedlí stejnou zálibou, moc ráda doporučuji.

Jde o využití 2 úplně obyčejných surovin, které jsou pro nově ustřižené, uříznuté rostlinky úplným lékem a vzpruhou.

Jde o med a skořici.

Skořice funguje jako čistě přírodní kořenový hormon, díky němuž rostlinka produkuje více kořenů. 

Med zde hraje roli protiplísňovou. 

Připravím si vše předem tak, aby rostlinky nebyly dlouho "na suchu". Do mističky dám trochu medu, do další skořici, hned mám i květináč s hlínou výběru takové, jakou daná květina potřebuje. Po ustřižení rostliny řez namočím do medu, pak hned do skořice a následně jde květina do hlíny. Jestliže množíte formou vody, tak i do vody přidávám trochu medu, rozmíchám a pak vložím ustřiženou větvičku do této vody a čekám, až pustí kořínky. I ve vodě ji chráním medem proti plísním. 

ART v kuchyni OrchardHouse 

FOTONÁVOD:

Pěkné pondělí od nás:)

Konečně se venku udělal po delší době zase  jeden teplý den prolitý sluncem... Ten květen nám dal docela pěknou nálož zimy, viďte? A když přijdou takové dny, mám náladu a chuť zase něco do OrchardHouse vymyslet, obměnit, vyladit:)

Jediná zeď, která na něco ještě čekala, byla ta v kuchyni, hned naproti lince. Místa v prostoru jsem moc ubírat nechtěla, ale přesto doladit to chtělo.  

Tak jsem přišla s nápadem, který byl v dílně schválen a mohlo se začít:)

Ke zdi jsme dali úzký barový stolek (vlastní výroby) s 2 židlemi (židličky JYSK) a vytvořili tak místo, které je ideální pro lenošení, pozorování toho druhého, když vaří, smaží, krájí,... Takové to domácí tlachání u přípravy oběda, večeře, často patří mezi ty nejlepší části dne.

Každý nápad musí mít ale svůj bonbónek:) Tím pro toto místo je jednoduchá dekorace, kterou jsme o víkendu vytvořili. Jsem z výsledku nadšená....

Buxusy na oknech, to je OrchardHouse...

Krásné odpoledne od nás, z OrchardHouse...

Často mi chodí dotazy ohledně našich oken. Tedy vlastně ohledně buxusů, nebo chcete-li zimostrázů:) Chtěla jsem vždycky rychle odpovědět přes náš instagram, ale bylo toho víc, že jsem se rozhodla vše pěkně sepsat a podělit se s Vámi o můj systém pěstování tady v blogu.

Začnu úplně obyčejně: "Ano, jsou živé":) 

Na oknech OrchardHouse je máme již třetím rokem, přináší nám nesmírnou radost a svou kombinací terakoty a zeleně dodávají domu to, co jsme chtěli: Krásu v obyčejnosti.

Moje péče o tyto okenní krásky není nikterak náročná, přesto ale bez povšimnutí zůstat nemohou.. Pro výběr zeminy vždy volím půdu humózní, lehce jílovitou.  Buxus není náročný na zálivku, ale díky tomu, že je mám v nádobách, tak vodu potřebují častěji než ty, které si lebedí v zahradě. Pro zachování vláhy mám každý květináč obsypaný také keramzitem (pomáhá hlavně v parných letních dnech) a samozřejmě mističkou. 

Protože chci svým rostlinkám dopřát to nejlepší, obohacuji jejich růst organo-minerálním hnojivem. To nejlepší jsem našla od zn. Forestina. Vápník, který právě buxusy tak potřebují, pochází ze schránek mořských živočichů a krásně se vstřebává. 

To, co nás zahradníky poslední roky ale tolik trápí, jsou housenky (zavíječ zimostrázový). Proto pečlivě rostliny prohlížím a jakmile se někde objeví první pavučinka, není jiné cesty, než všechny rostlinky důkladně ošetřit. Postřik na hubení housenek si vyrábím sama. Je opravdu jednoduchý a hlavně: účinný.

Pro výrobu postřiku na buxusy budete potřebovat:

2 litry vody, 6 chilli papriček, 40% alkohol (cca 75ml).  Chilli papričky svaříte ve vodě. Vývar necháte vychladnout. A nakonec přidáte alkohol. Dám do rozprašovače a poctivě každou rostlinku postříkám. Mělo by se opakovat cca po týdnu, 10 dnech.


Sestřih rostlin provádím 2x ročně. Na jaře a okolo konce září. Nepotřebuji mít na oknech žádné akorátní tvary, jsem spíše zastánce přirozenosti. A tak nůžky zkrátí jen tak trochu to, co vyčnívá, jinak je nechávám košatět, houstnout a růst.

Zimu přečkává zimostráz i v těchto malých nádobách skvěle. Na zálivku samozřejmě nezapomínám, nemusí být už ale tak frekventovaná. 

Zatím jsem nepřišla na to proč, ale na severozápadní straně domu mi již 2x jedna rostlinka odešla. Pečuji o všechny stejně, přesto se to stát ale může... Pro tento případ mám v jedné nádobě před vchodem do OrchardHouse sesazené 3 zimostrázy u sebe, které tam nechávám jakoby připravené, v záloze, pro případ, že by to mohla nějaká za okně vzdát a výměna je pak hotová během chvíle:)

No a poslední věc, která žádnému zahradníkovi nesmí chybět: "Kde rostou květiny, tam roste i víra". (Lady Bird Johnson).Velikonoce 2020

Nikdy jsem nebyla milovník Velikonoc. Už jako holka jsem měla k tomuto jarnímu svátku víc odpor, než radost. Ani ten jeden školní den volna mi tento pocit nezlepšil. 

V těchto dnech, kdy jsme všichni doma, izolovaní, za našimi okny se odehrává boj s něčím cizím, co nás nutí přemýšlet o věcech, o kterých se nám přes pár dny ani nezdálo - bych za klasické, tradiční velikonoční svátky plných zvyklostí dala cokoliv.

A tak je je to téměř s čímkoliv a myslím, že tento pocit má asi i většina z vás.... 

OrchardHouse jsem nenechala těmto prázdným dnům napospas. Musela jsem mu dopřát to, co k Velikonocům patří, tedy svěží a jarní výzdobu. Tak tedy i tyto naše nápady, motivace, inspirace a dekorace přidávám do mého blogu. A právě v těchto dnech mě víc než kdy jindy potěší, pokud Vás tyto nápady navnadí udělat si doma kousek hezkého stolu, zátiší a vnést mezi Vaše nejbližší ten příjemný pocit tepla a radosti.

Na všechny své hosty, kterým jsme bohužel museli v tento moment rezervace zrušit, se OrchardHouse dále těší a já pevně věřím, že ten časový posun pobytů už nebude tak daleko...

Klidné Velikonoce s pevným zdravím nám všem moc přeji... 

První jarní zahradničení

Krásnou středu od nás, z OrchardHouse:)

Dlouho jsem o sobě nedala vědět... A důvodů bylo hned několik... v lednu jsme spustili naše ubytování v soukromí a to, že zájem o pobyt v našem Farmhouse bude tak velký, jsme opravdu vůbec nečekali. Díky tomu, že nejsme žádní hoteliéři, tak se vše učíme za chodu a snažíme se věci okolo stále zdokonalovat, zkrášlovat a udržovat. Moc nás to ale baví, žene vpřed a to, když hosté odjíždějí s pocitem, že si u nás odpočli a rezervují si hned další termín, je tím největším zadostiučiněním...

Většinou, když se to ale nejméně hodí a člověk má vymyšleno tolik věcí, co bych chtěl udělat, to přijde...    A u mě to jsou "záda". Každý, kdo ví, o čem mluvím, rozumí, co to je a nepřeju tuto bolest, konkrétně ústřel zad - opravdu nikomu. Nic naplat. Klid, teplo a několik dní v totální indispozici mě možná upozornily na to, že nic neuteče a odpočinek je někdy důležitější, než práce ...

V dnešní březnový den už ale opět chodím po zahradě, stále ale ještě v hodně klidném kroku (vše mám totiž v dost čerstvé paměti:), ale už mi to nedá a snažím se pár věcí na zahradě připravit, uklidit, ustřihnout nebo vytrhnout.

To, co v těchto dnech na zahradě OrchardHouse probíhá, jsou první jarní zahradní práce, bez kterých se to každoročně neobjede. Stejně jako jsou na tom moje záda, i zahrada v těchto dnech vyžaduje pomalý a jemný přístup. Rostliny se teprve začínají probouzet a já se k nim i s touto něhou a ohleduplností snažím přistupovat.

Řebříček zahradní, trvalka, kterou v OrchardHouse najdete jak v barvě klasické žluté, tak i růžové. Je velmi nenáročný, povede se mu jak na přímém sluníčku, tak i v polostínu. Přes zimu ho nechávám tak, jak se sám na podzim připravil, dodá mu to určitě i ochranu proti mrazům. Teď na jaře ho ostříhám a pokud je velký, rozdělím. Prospěje mu to.

Modřenec hroznatý. Moje TOP nejoblíbenější jarní květinka. Mám ji jak v nádobách, košících, ale hlavně v záhonech. Tato cibulová rostlinka vylézá po zimě mezi prvními a své dlouhé listy tak trochu znepříjemňují možnost prorazit modrým, voňavým květům. Proto jim (listům) v toto období trochu musím pomoci sestřižením.

Čisteč vlnatý, neboli oslí uši. Tato trvalka si lebedí na všech skalkách, ale zdobí svojí sametově stříbrno-zelenou barvou i každý kraj záhonu. Snese přímé slunce a já na ni nedám dopustit. Dnes jsem z ní vyhrabala staré, po zimě suché a nepotřebné listy a tato vděčná kráska zahrad bude za dva týdny jako nová:) Můžete si k ní dovolit vše co se vám zlíbí. Rozsazovat i přesazovat.

Rozchodníkovec nádherný. Rostlinka, z které mám radost celoročně. V toto období zbavím rozchodník uschlých loňských lodyh s květy, které byly ale ozdobou zahrady po celou zimu. A dnes už tam vidíte malé, čerstvé výhonky, které se protlačují k životu. Dávám je všude... Uděláte radost nejen sobě, ale i čmeláčkům..

Pokojovky mají "zelenou"

Stejně jako móda zažívá s odstupem času svůj návrat, i pěstování pokojových rostlin se dočkalo od 70.let zase svého slavnostního comebacku a boomu.

Mnoho z Vás mi píše, jak to, že se mi daří tolik pokojových rostlin v OrchardHouse udržet při životě.

Nejsem žádný odborník. Tedy samozřejmě se mi stává, že některé chudinky se nedočkají dlouhého a šťastného života v mojí péči:) Ale nestydím se za to a stále se s nimi učím žít, starat se o ně. 

Pravda je, že pokud to nevzdáte, přijdete na mnoho fíglů, co a jak která květina potřebuje.

Mezi moje nejmilovanější patří fikus Lyrata. To je ten hned vedle na obrázku, s velkými mohutnými listy. Není úžasný? Jediné co potřebuje je to, abyste s ním moc po bytě necestovali, rozhodli se pevně pro jedno místo, kde bude mít dostatek světla. Nepotřebuje být úplně u okna, ale někde v tmavém koutě nebude asi úplně šťastný. Zálivkou u tohoto druhu šetřete. Stačí mu opravdu málo, třeba i 1xtýdně. Já mám určenou na tento fikus neděli:)

Fíkusy jsou celkově ideální pro pěstování. Je jich mnoho druhů, jsou nenáročné a hlavně, vždycky si některé namnožím, pro případ, že se se mnou jeden z nich rozloučí:) Množení dělám buď ponořením řízků do vody, což mi slouží i jako dekorace ve skleněném válci - a nebo píchnu odstříhnutou větvičku přímo do hlíny. Úspěch je zaručený. Zkuste to také...

Aloe vera máme v OrchardHouse na okenním parapetu, na východní straně v obývacím pokoji a líbí se mu tam myslím až moc:) Mezi nenáročné pokojovky patří také fitonie,  voskovky, zamiokulkas, difenbachie, lopatkovec, tchýnin jazyk. Všechny u nás v OrchardHouse uvidíte.

Na okenním parapetu v pokoji Grey máme i výsadbu ve skleněném teráriu. Ideální pro tato zelená akvárka jsou sukulenty, ale i fitonie nebo kvetoucí kalanchoe. Určitě jim ale dopřejte opravdu hodně světla, jsou stísněné v jednom místě, nemají to, co v klasickém květináči dostanou a tak je jejich obměna jednou za čas opravdu nutná.

"Pěstitelé musejí snášet bouře a roční období a zřídkakdy si odpočinou. Avšak na rozdíl od budovy, zahrada nikdy nepřestává růst. A součastně s tím, jak neustále vyžaduje zahradníkovu pozornost, mění se mu také život ve velké dobrodružství. Zahradníci se mezi sebou poznají, neboť vědí, že v historii každé rostliny je růst celé Země." - Paulo Coelho, kniha Brida

První jarní osazování

Krásný podvečer od nás, z OrchardHouse:)

Vánoční ozdoby jsou pěkně zpátky ve svých krabicích a budou si v klidu čekat zase na svůj čas ... Přestože dobu vánoční a dekorace s tím spojené mám moc ráda, tak v momentě, kdy doma už nevisí žádná třpytivá hvězda a je čisto - zbožňuji. Je to něco jako úleva, když vše zmizí a přichází na řadu něco nového, čistého, na co se můžu zase těšit a třeba i vyrobit:)

Právě v tyto dny už pomalu pokukuju po jarních cibulkách a výsadbě, kterou bych si mohla udělat radost a oživit naše bydlení. Máte to také tak?

Kombinace mechu mě stále baví a v toto zimní období je naprosto přirozená. Stačí tedy pořídit pár cibulek narcisu, modřence, hyacintu či amarylis a položit  do útulné mechové peřinky, obklopit šiškami, kůrou, klacíky a nádhera je na světe:)

A co dělat proto, aby nám tyto jarní cibulky vydržely, nevykvetly v našich přetopených bytech hned třetí den a my se z této krásy mohli radovat co nejdéle? Moje rada zní: nezalévat. Všechny tyto cibulky, ať jsou již ve skle, v terakotě, formě na bábovku nebo jen tak čistě na dřevěném tácu, stačí maximálně 2x do týdne orosit. Dopřát kořenům vláhu formou jen tohoto vlahého osvěžení.

Dávejte ale jen pozor, abyste cibulky úplně nevysušili, to by byla  škoda. Jednoduše s citem orosit a uvidíte, že tyto jarní dekorace si užijete o mnoho dní déle:) 

Novoroční předsevzetí. Ano či ne?

Tak a je tady. Další Nový rok. Tentokrát opravdu s magickým číslem 2020 (trochu na to věřím:))

Začátek ledna, čas plný novoročních předsevzetí, citátů, rad jak žít a nežít, čas možná až trochu traumatizující tím, jak žít dokonale, správně a na plný výkon.

Já sama nejsem a asi nikdy jsem nebyla zastáncem žádných předsevzetí, úkolů a challenges. A to víte, že by se jich našlo: jíst zdravěji, kafe méně, vody více, číst pomaleji, běhat rychleji, naučit se nový cizí jazyk, odnaučit se mluvit sprostě, víc spánku, míň bílého vína, víc času s dětmi, míň času u počítače, no a takhle bych mohla pokračovat dál a dál...

Pro mě Nový rok znamená opravdu něco "nového", na co se CHCI těšit. Tak k tomu i přistupuji. A to úklidem fyzickým, tak i mé duše. Pracovní stůl mám na Nový rok krásně čistý, bez žádných restů. Koupelna a šatník taky prošly bouřlivým odpolednem plným čístky a následně provoněním... Tyto úklidové dny považuji za něco očistného, zklidňující a připravujícího se na "nový" start. 

Když už se chci ale opravdu přesvědčit, že všechno bude dobré, otevřu alespoň čínský kalendář s předpovědí na tento rok a věřte, že vždycky se tam najde spousta pozitivních věcí, které dokáží člověku zvednout náladu a správně namotivovat:) A to, že se vrátím k mé milované józe zase až třeba v květnu a ne hned 1.ledna mi vůbec nevadí:)

PS: Víte, že rok 2020 bude v čínském znamení rokem Krysy? Prý absolutně úspěšný a skvělý rok pro nás všechny... Tak přeji Vám všem, mým IG přátelům jen to nejlepší a jsem ráda, že Vás tady mám:) 

Vánoce v OrchardHouse

Vánoce 2019. První, vánoce v OrchardHouse.

Dočkala jsem se:) Dlouhé tři roky práce s přestavbou, terénními úpravami a brodění se sutí jsou za námi.  S pokorou se otáčím a jsem opravdu vděčná a šťastná za to, co se nám povedlo. Teď, když už v OrchardHouse praská oheň v kamnech, všude je útulně a teploučko a k tomu čas vánoční - tak to je pocit opravdového zadostiučinění a vyvrcholení našeho úsilí.

Vánoce a dekorace jdou ruku v ruce a chuť, dát zbrusu novému domečku slavnostní vánoční třpyt mám letos o to větší. 

Nejvíce mě baví dekorace přírodní, kdy za pomocí mechu, šišek, břečťanu a větví máte za chvíli svěží zákoutí. A když se vše ještě rozzáří vánočními světýlky, kouzlo je na světě. 

Moje letošní tvoření přikládám níže do galerie. Ty všechny Vaše krásné nápady a inspirace posílejte určitě dál, miluju se motivovat od tvořivých lidí a inspirace není nikdy dost:)

Krásné vánoce od nás, z OrchardHouse přejeme.....

Čisto a voňavo

Úklid domova patří pro někoho mezi noční můry, leckdo to moc neřeší a někdo  si v úklidu absolutně vyžívá a musí mít vše prostě "tip top".

Já sama patřím asi někde do zlatého středu. Vše záleží na tom, jaký mám den a hlavně chuť otevřít někde skříň, komodu, udělat čístku a další kout domova dát zase do pořádku, alespoň na chvíli, než se tam opravdu prazvláštní metodou nastřádá tolik věcí, že se nestačím divit.. 

Když už se do úklidu pustím, musím mít tedy nejprve a především dobrou náladu, kterou si ještě více umocním pohodovou hudbou. A samozřejmě po ruce pár osvědčených pomocníků, kteří mi práci s úklidem usnadní a dům skvěle provoní. (nejoblíbenější vůně je řada Ambra)

Dnes bych Vám ráda představila značku Sidolux, která je opravdu úžasná a u nás v OrchardHouse má dlouho své místo. V jejím portfoliu naleznete vše, od úklidu podlah, koberců, tak povrch nábytku, ale i leštiče oken, zrcadel, vonné sáčky - prostě vybere si každý. Úžasné na této německé značce je to, že opravdu funguje, provoní celý byt a přitom nestojí majlant.

Za mě v tyto vánoční dny určitě vede Sidolux Vánoční edice, s vůní pomerančů, citrusů, skořice, použít lze jak na podlahu, či klasicky přidat při umývaní povrchů v bytě. Kromě dokonalé čistoty voní doma opravdové Vánoce. Já sama kupuji v DrogerieZDE, tak mrkněte také...:)


Adventní tvoření

Vánoce. Čas klidu, pohody a rozjímání. 

Letos mám pocit, že Advent je tu zase nějak moc rychle:) Díky nádhernému podzimu mám dýně všude ještě krásně čerstvé, dokonce chryzanhtény ještě kvetou... A najednou pryč s nimi, přichází čas adventní a já začínám otevírat krabice s vánoční výzdobou. Určitě nemůžu tvrdit, že se dostavuje čas klidu a pohody - alespoň ne v tento moment:) Máte to také tak?

Já sama jsem zastáncem přírodních dekorací. Miluju vůni jehličí, šišek, přidaného borůvčí, ale i napadané borovicové kůry nebo nadýchaného mechu. Pokud Vás bude některá z mých dekorací motivovat, budu nesmírně ráda a naopak, neváhejte posílat zase ty Vaše, inspirace není přeci nikdy dost:)

Domečkové tvoření

To, že má OrchardHouse hned za svými zády vybavenou dílnu s šikovným chlapem už víte:) A to, že vyrábění nás baví, není tajemstvím už vůbec...

Takže dnes přichází na řadu výroba dřevěných domečků, alá celé vesničky... Vidět po zemi odřezky dřeva různých tlouštěk mě nenechává chladnou, takže sbírám všechny možné typy prken, fošen, natřených i oloupaných a střádám si je pěkně v rohu naší tvořírny:) 

A právě dnes je ten ideální den, kdy se mohu mezi nával jiných projektů nenápadně vetřít s tím, že bych potřebovala u vybraných prkének "jen" seříznout rohy, tak, aby vznikl ideální tvar domečku. Jde opravdu o zábavnou práci, při které nechyběl letos ani náš 10-letý syn, který vše sám udělal, do domečků vyvrtal dírky a já už jen dle fantazie zavázala šňůrkou, popsala černým či bílým fixem a našla to nejlepší místo pro jejich galerii. 

Vytvořte si také nějaké doma... Jde o opravdu pohodovu  zábavu, práce není nijak náročná a přesto přinese toliiiik radosti:)

Papírová girlanda

Ano, ano, vánoce se pomalinku, nenápadně blíží.

S výzdobou začínám až poslední víkend v listopadu, tedy téměř s první adventní nedělí. Jsem milovník podzimu, takže ano, ještě teď u nás v OrchardHouse najdete venku dýně a všechny podzimní dekorace, které nechávám  žít do poslední minutky:)

Ale když je nálada, proč něco málo si nevyrobit už dnes. Třeba taková jednoduchá, papírová girlanda je hotová teď a hned a přitom nadělá tolik krásy.....

Potřebujete vzít pouze kousek starých novin, letáků nebo jako já zašlé notové listy, vystříhat požadovaný tvar, protáhnout šňůrkou či nití a je hotovo:)

Pokud byste hledali případně tvar stromečku, který jsem použila já, tak využijte TENTO.

Posílám pozdrav a ať se nůžkám daří:)

Dřevo a sklo

Krásnou neděli od nás....

Podzimní tvoření ještě stále pokračuje, přestože v dílně bez topení už to není nic moc. Na nohy tedy pořádné boty a jde se na to:)

Dnes jsem přišla s tím, že by se mi do našeho farmer stylu líbil držák na vázičky, spíše tedy skleničky. Je ideálním doplňkem do každého útulného domova a kombinaci dřeva a skla prostě miluji.

Každopádně se s Vámi chci jen podělit o to, jak rychle na to. Můj úkol zněl jasně: "Sežeň vhodné skleničky". Pro mě bylo nejjednodušší vlítnout na otočku do Kiku. Často pro naše projektové dny je tento levný obchod ideálním řešením, který splní to, co očekáváme.

Jediné, v čem byla překážka, bylo vykroužení otvoru do víčka. To byl trochu oříšek, ale za pomoci vykružováku se nakonec podařilo.

Dozdobit lze během roku třeba jen lýkem, položit na okenní parapet a je to. A představte se v něm krásné žluté jarní tulipány:) Už se těším:)


Šípkobraní

Taky jste se letos rozhodli, že si přece jen ten šípek nasbíráte, nasušíte, tak jako já? Jít ven, vzít sebou děti, nebo když ty odmítají, tak alespoň pejska a natrhat během chvíle košík šípku, není vůbec za trest. Je to nádhera. Obzvláště letos, když je šípku taková úroda.

Se sušením je to u mě tedy horší... První várku jsem dala do supermoderní trouby, která má funkci sušení, takže jsem jen mávla rukou a šla od ní pryč, jako že když se vrátím, tak bude hotovo. Bohužel, šípky byly hooodně měkké, vůbec nebyly vysušené. 

U druhé várky natrhaných plodů už jsem zvolila klasické, pomalé sušení na sluníčku. Tedy přes den během babího léta ven, navečer pěkně domů, do tepla. Vyplatilo se. Zůstaly krásné, sytě červené, tvrdé a plné slibovaného vitamínu C. 

Pro šípkový čaj mám nejvíce osvědčenou metodu nálevu, kdy 2 polévkové lžíce rozdrcených plodů zaliju půllitrem vody a v tomto nálevu je nechám nejlépe přes noc louhovat. Druhý den jen přecedím přes sítko a ohřeji max.na 70°C, aby mi varem neutekly vitamíny ven:)

Šípkový čaj je ideální v podzimních dnech jako prevence proti všem rýmičkám, nachlazením a chřipkám. Tak Vám dám vědět počítám tak v únoru, jak na tom s tou mojí imunitou budu:)


Když se řekne "Hygge"


Určitě jste se s tím slovem již setkali. Hygge. Návodů na výslovnost jsem našla během chvíle asi 7, a to pokaždé jinak. Nejblíže je asi "hýke", tak trochu zastřeně, prostě dánsky:)

Ano, odtud tento trend dnešní doby přichází. Z Dánska. Termín hygge lze nalepit všude, kde jde o něco hřejivého, útulného, pohodlného, plného tepla domova a lákavého odpočinku, nebo klidně taková procházka podzimním lesem je určitě také hygge.

Pokud splníte alespoň jeden bod z níže uvedených, jdete s dánským životním trendem a jste určitě Hygge:

1. Dejte si teplý nápoj

2. Vezměte si kousek  domova ven, do přírody

3. Vypněte světla

4. Poohlédněte se po něčem měkoučkém

5. Obklopte se věcmi, které vyzařují ze sebe kus nějakého života, příběhu

6. Prostřete si stůl plný přírody, teplého drinku, navlékněte pletené ponožky, přehoďte přes sebe deku a užívejte toho fenoménu dnešního dne, zvaného Hygge:)

Pravda je, že i my, v OrchardHouse, ačkoliv asi i nevědomky, životním stylem Hygge žijeme a pro naše hosty jej tvoříme. Budeme rádi, když si hygge atmosféru přijedete nasát právě k nám, kde o relax a pohodu není nouze.

Relax venku

Hostům, kteří budou trávit svůj čas u nás, v ubytování v soukromí OrchardHouse, chceme dát opravdu pocit pohody, soukromí, klidu a relaxu.

Proto jsme dlouho přemýšleli, jak nejlépe vše zkombinovat a přitom zůstat stylem u našeho farmhouse bydlení.

Jen na minutu se při chůzi venku zastav, v tichu se podívej na nebe, a zkus si uvědomit, jak úžasný život je. 

Vytvořili jsme proto zázemí, kde budete mít neomezeně a celoročně možnost využívat jacuzzi pro 5 osob, finskou mokrou i suchou saunu s aromaterapií a odpočinkovou zónou. Pokud si jen představíte, že na konci dne si posedíte u prostorného ohniště, vezmete sklenku vína a přitom si ještě dáte wellness proceduru, věříme, že budete spokojeni:)

Remodeling PŘED a PO

Hodně z Vás nám posílá dotazy na naši samotnou rekonstrukci a dílčí práce.

Pokud bych chtěla psát jen o jednotlivých krocích, kterými jsme šli, někdy tápali a jindy zase udělali jen mávnutím ruky, bylo by to na dlouhé povídání. Nikdy neříkám nikdy a přijde třeba čas, že ten náš příběh sestavím:)

Pro představu a ukázku přikládám dnes alespoň pár momentů "Před a Po", které jsme zachytili během naší rekonstrukce a ty snad přiblíží více z našeho projektu.

Čerpali jsme určitě zase a jen z naší milované Ameriky, kde remodeling patří k velké oblibě a nápadů je tam tolik, že nevíte, co byste chtěli dřív.  Trochu litujeme, že jsme tady byli limitovaní zděnou stavbou a také  na trhu chybí dost věcí, které by vše do stylu farmhouse více  umocnili. Museli jsme si hodně pomoci vlastní kreativitou, což je ve finále ale stejně to, co pak člověka nejvíce hřeje, když na svém díle je vidět jeho vlastní "já". Kdo tedy v tento moment ještě váhá, zda do rekonstrukce jít či ne (tak, jako jsme před 3 lety váhali my), nebojte a směle do práce:)


Podzimní věnec

K mému podzimnímu tvoření neodmyslitelně patří čerstvý, přírodní věnec na dveře.

Všude okolo nás je tolik materiálu, že buď stačí větvičku vzít a jednoduše strčit do vázy, a nebo si prostě více pohrát. Samozřejmě vzbudit se s kreativní náladou je nutnost - alespoň u mne:)

Já sama mám ráda jednoduchost, takže nečekejte žádné náročné postupy a techniky.

Tento věnec, který nám právě visí na dveřích našeho OrchardHouse, jsem udělala tak, že:

slaměný korpus jsem omotala pnoucím břečťanem. Ten udělá bohatý základ a krásně zakryje slámu. Pokud je někde větvička neposlušná, pomůžu si vázacím drátkem. Ale opravdu jen minimálně. Pak dále přidávám větvičky hlohu s červenými kuličkami, šípek, dubové listí, ruj, pro luxusní vzhled si neodpustím ale i mnou milovaný eucalypt. Umělá jablíčka, papírový drak, nebo mini dýně - to vše už jen jako poslední tečka.

Věnec vás musí hlavně bavit. Pak se dílo určitě povede:)

Naše noční stolky Farmhouse

Rekonstrukce domu nám dala 3 roky zabrat. Tři roky práce, nápadů, předělávek, ale i dohadování se, jak nejlépe náš OrchardHouse vytvořit, aby byl nejblíže našim snům a představám.

Čas, kdy se už pokoje plnily nábytkem, vybírala jsem styl, byl pro mě kouzelný, skoro až neuvěřitelný.

Proto jsem se snažila každý kus věci, co u nás uvidíte, vybírat opravdu srdcem, přitom však stále v duchu farmhouse.

Nábytek, který v OrchardHouse je, je dílem manžela, co umí vzít dřevo do ruky a vykouzlit z něj to, co já mu nakreslím a vysním. No a já pak už jen žasnu, že se zase trefil. (To, že ale okolo výroby proběhne nutná výměna názorů, naštvání a zabouchnuté dveře, samozřejmě i k naší tvorbě patří - nebojte:)

Stojan na toaletní papír

Řekne se držák toaletního papíru. Věc, která nepatří mezi nejvýznamnější doplňky domova a nebo se jí prostě jen z nějakého možná i ostychu nevěnuje dostatečná pozornost?

Když jsme u nás, v OrchardHouse, ladili design koupelen, trápilo mne, jak s tímto detailem dosáhnu typického farmhouse vzhledu a přitom neztratí vše na své praktičnosti.

"Život je jako rulička toaletního papíru, čím blíže jsme konci, tím rychleji ubývá".

Na řadu musela přijít vlastní výroba a mám z ní neskutečnou radost. Udělat zásobu toaletního papíru nebylo nikdy zábavnější.

Pro Vás ty, co se také rozhodnete pro domácí výrobu držáku toaletního papíru jsem do galerie návod, kdy jsem manželovi koukala pod ruku a fotila každý jeho krok:)

A co tedy budete potřebovat?


Kulaté zrcadlo z harampádí

Když jsme koupili tento starý dům a začali přemýšlet o rekonstrukci, chtěla jsem do domu vnést alespoň něco původního. Moc možností mi nedával, ale přece jen jsem něco našla:)

Každé stavení na venkově skrývá nějaké to harampádí. Někdy jde ale přímo o poklady. A toto zrcadlo je toho důkazem.

Na jeho výrobu jsme vzali starou rezavou obruč ze sudu, obrousili, natřeli. Pak přišlo na řadu to, jak nejlépe zrcadlo do tohoto nesouměrného kruhu vsadit. No a přichází na řadu zase ten, kdo doma umí kouzlit s dřevem a vytvořil mi dřevěný podklad pro nalepení zrcadla, které vám v každém sklenářství vyříznou na počkání a o zanedbatelné částce ani nemluvím:)

No a krása je na světe... Takovou radost nám tam dělá...

Jak na hmyzí hotel

Dnes bych se s vámi ráda podělila o moji zkušenost s hmyzím hotelem, domečkem, palácem, nebo jak chcete této trendové zahradní záležitosti říkat:)

Ano, ani nás tento hit neobešel a nátlak doma na jeho výrobu byl tak intenzivní, že jednoho odpoledne se manžel slitoval a těch pár prkének pro mě sbil k sobě. Vypadá to vše velmi jednoduše, ve skutečnosti mi věřte, jednoduché to je:)

Z mé strany vznikla představa, jak by mohl vypadat, ze strany toho, kdo umí vzít do ruky nejlépe staré, neopracované dřevo, které někde již dlouho leží a čeká na tu správnou příležitost, pak vznikla konstrukce.

Co tedy vše budete na jeho výrobu a výplň potřebovat? Jak jsem říkala, pár starých prken a pak vše, co na vás v přírodě mrká s prosbou - vezmi si mě domů:) Tedy staré klacíky, šišky, rákosí, suchá tráva, z rohu zahrady stará cihla, ale i pařez, do kterého jsme pro naše hosty navrtali jen pár otvorů, aby hotel nabyl vyšší třídy pro jeho obsazenost:)

Že jste hmyzí domek postavili a stále je prázdný? Vydržte... Hmyzí hosté si prý o vás již šuškají, ale ten pravý okamžik na jeho osídlení musí přijít sám. A přijde:) Kromě toho, že dopřejete přírodě prostor u Vás na zahradě, jeho stavba, ať už je maličká, nebo větší, se stane určitě ozdobou vašeho zeleného místa.

Naše DIY výroba

STOLKY A STOLEČKY

Simple

"Kdo má židli, ten si bydlí" - a když se přidá k židli i stůl od nás, tak to je potom to pravé kouzlo domova.

Tento masivní stůl, vyrobený ze smrkového dřeva a masivní porce železa vydrží nejen kupu nádobí, ale věřte, že zde si můžete hodit nohy opravdu na stůl:)

Současný trend je kombinace kovu a dřeva, avšak ne vždy kvalita výrobku splní naše očekávání. Sami jsme zakoupili levnější variantu tohoto stolu, okolo kterého můžeme bohužel jen projít, nikoliv se ani otřít:) Moc toho neudrží a žiju s tím, že ani dlouho nevydrží.

Proto jsme se pustili do své vlastní výroby:)

V našem OrchardHouse uvidíte hned několik druhů polic. A všechny jsou úžasné.

Tady u nás v OrchardHouse jsme obklopeni vším, co k venkovu patří. Teď to jsou třeba keře, které se prohýbají pod tíhou uzrálých malin.

Ten, kdo má doma krbová kamna, nebo rád posedí v létě u ohně, ví, že bez dřeva se to neobejde.

I tak obyčejná věc, jako je zahradní hadice, může mít své krásné místo a stát se úžasným doplňkem vaší zahrady.